Değerli paydaşlarımız,

2016 yılına ılımlı bir başlangıç yapan küresel piyasalar, petrol fiyatlarındaki güçlü toparlanma, ABD Merkez Bankası FED’in faiz artırımlarında daha önce belirttiği kadar agresif olmayacağına dair verdiği güçlü sinyaller ve Avrupa Merkez Bankası’nın genişleme yönünde attığı yeni adımlar ve küresel risk iştahındaki artışın etkisiyle ilk yarı boyunca pozitif bir seyir izledi. Ancak yılın ikinci yarısında yaşanan olumsuz ve fiyatlanmamış gelişmeler neticesinde tüm küresel piyasaları etkileyen sert fiyat hareketlerine şahit olduk.

PASHA Bank olarak, tüm bu gelişmelere karşı piyasayı çok yakından takip ederek ve gerekli aksiyonları zamanında alarak oldukça hareketli geçen 2016 yılını, hedeflerimizin üstünde 14 milyon TL kârla kapatmayı başardık. Aktif büyüklüğümüz yıl sonunda 510 milyon TL’ye ulaşarak geçtiğimiz yıl sonuna göre %50’nin üzerinde artarken, nakit ve gayri nakdi kredi büyüklüğümüz ise %61 artış göstererek 600 milyon TL‘ye ulaştı.

Bu yıl, bizim için bir ilk olan, 37,5 milyon Türk Lirası tutarında Banka bonomuzun nitelikli yatırımcılara satışını başarıyla tamamladık ve Borsa İstanbul bünyesindeki ilgili pazarda da işlem görmeye açtık. Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz bono ihracı sonrasında Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings, uzun vadeli kredi notumuzu A (tur) olarak teyit etti. Bunun yanı sıra, Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme notumuzun da yukarı doğru revize edilerek 92,64 olarak açıklanması, PASHA Bank olarak kurumsal yönetim ilkelerine verdiğimiz önemi ve sürdürülebilir başarıya olan inancımızın bir kanıtı olmuştur.

Bankamız açısından, yatırım bankacılığı alanında gerçekleştirdiğimiz bir başka ilk ise, bir şirket birleşme-satın alma işlemine aracılık etmek oldu. Gerçekleşen bu işlem ile ortodonti alanında faaliyet gösteren bir şirkete, 13 bireysel ve bir uluslararası kurumsal yatırımcı tarafından finansal kaynak yaratılmasını sağladık. Bu anlamda, yenilikçi ve katma değer yaratan şirketlerin birleşme ve satın alma süreçlerinde, önümüzdeki dönemde de hedeflerimiz doğrultusunda yer almaya devam edeceğiz.

Bankamızın, PASHA Bank Azerbaycan ve PASHA Bank Gürcistan ile oluşturduğu sinerji ve bu bölgede yaptığımız dış ticaret alanındaki çalışmalarımızla, müşterilerimize çözümler sunmak ve bölgedeki girişimcilere yatırımları için bir rehber olmak için çalışmayı sürdürdük. Ana ortağımız PASHA Bank Azerbaycan’ın, ülkedeki en büyük özel sermayeli bankacılık grubu olmasının sağladığı avantajla, bölgede ihracat yapan müşterilerimizin satışlarını artırmayı ve Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan arasındaki dış ticaret hacminin artmasına katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki bölgesel ticaretin gelişimine katkı sağlamayı hedeflerken, bu üç ülkenin tarihinden gelen yakın ilişkilerini sanatsal bağlarla da harmanlamak istedik ve bölgenin tarihi, kültürel, ekonomik ve sosyal gelişiminde önemli rol üstlenen Bakü, Tiflis ve İstanbul şehirlerinin, sınırları sevgi, barış ve kardeşlikle örülü hikayesini, bu yıl düzenlediğimiz ArTriangle ‘Şehir Hikayeleri’ Fotoğraf Sergisi’nde, fotoğraf sanatçısı Mustafa Seven’in objektifinden sanatseverlerin beğenisine sunduk. Faaliyet raporumuz aracılığıyla bu hikayeleri sizlerle de paylaşmak istedik.

İçinde bulunduğumuz 2017 yılında da, geçtiğimiz yıldan süregelen bilinmezliklerin devam ettiğini görüyoruz. Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni başkanının atacağı adımlar, FED faiz artırım süreci, Avrupa’da pek çok ülkede yapılacak genel seçimler ve referandumların sonuçlarının getireceği bilinmezlikler, Çin’in büyümesine dair endişeler ve yurt içi jeopolitik gelişmeler bu yılın da hareketli bir yıl olacağına dair sinyaller veriyor. Bizler, Türk ekonomisinin ve bankacılık sektörünün ılımlı büyümesini sürdüreceğini düşünüyoruz. Sektörün kredi büyümesinin %10-12 aralığında oluşacağını tahmin etmekle birlikte PASHA Bank olarak hedefimiz %25’ler seviyesinde bir kredi büyümesine ulaşmaktır. Bankamızın, 2017 yılı içinde de dış kaynak çeşitliliğini artırmayı hedefliyoruz, bunu da uluslararası bankalardan yaratılacak kaynakların artırılmasının yanı sıra 2017 yılında ihrac etmeyi sürdüreceğimiz çeşitli vadelerdeki bono ve tahvillerle gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Bankamızın istikrarlı bir şekilde büyümesinde ve kârlılığında özverili çalışmaları ile katkı sağlayan değerli çalışma arkadaşlarıma, Yönetim Kurulu üyelerimize, bizimle çalışmayı tercih eden müşterilerimize ve her zaman açık desteğini hissettiren sermayedarlarımıza çok teşekkür ediyorum ve 2017 yılının hem bankacılık sektörü açısından hem de bankamız açısından başarılı bir yıl olmasını diliyorum.


Saygılarımla,

H. Cenk EYNEHAN
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi