Hazine bonoları, T.C. Hazinesi'nin ihraç etmiş olduğu bir yıldan kısa vadeli, devlet tahvilleri ise 1 yıl ve daha uzun vadeli devlet iç borçlanma senetleridir. Hem hazine bonosunda hem de devlet tahvilinde vade sonuna kadar beklenmesi durumunda anapara ve faizin size ödenmesi garantilidir. İki ürünün de vadesi gelmeden, ikincil piyasada satışının yapılması mümkündür. Bu durumda, o tarihteki piyasa koşulları geçerli olacaktır.

Tahvil ve bono alım satım işlemlerinizi, risk profilinize uygun bono ve tahvilleri seçerek bankamız müşteri temsilcileri aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası’na doğrudan emir girebilir veya Hazine Müsteşarlığı’nca düzenlenen ihalelere bankamız aracılığı ile katılarak yatırımlarınızı birincil piyasaya yönlendirebilirsiniz.

Aynı gün valörlü işlemlerinizi 09:30 – 14:00 ve ileri valörlü işlemlerinizi 09:30 – 17:00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz.

 

Eurobondlar, kurum, şirket veya devletlerin finansman sağlamak amacıyla,kendi ulusal para birimleri dışında bir para birimi cinsinden yurtdışında ihraç ettikleri orta ve uzun vadeli tahvillerdir.
Özellikleri :

  • Genelde 5 ile 30 yıl arasında vadeli tahvillerdir.
  • Çoğunlukla USD ve EUR cinsinden çıkartılmaktadır.
  • Sabit faizli USD tahviller yılda iki kez, EUR tahviller ise yılda bir kez kupon ödemelidir.
  • Vade sonunu beklenmeden işlem yapılacak tarihteki piyasa koşullarına göre nakde çevrilebilir.
  • İkincil piyasadaki işlemlerde valör T+3 iş günüdür.
  • Eurobondların kupon ödemeleri, tahvilin ihraç edildiği döviz cinsinden yapılır.
  • Fiziki olarak teslim mümkün değildir.

Yabancı para cinsinden uzun vadeli yatırım düşünüyorsanız Eurobond’u tercih edebilirsiniz. Vade sonunu beklemeden nakde çevrilebilirsiniz. Bu durumda, o tarihteki piyasa koşulları geçerli olacaktır. Bankamız müşteri temsilcilerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.