Hissedarlar

 
Yazdır
 

PASHA BANK OJSC HAKKINDA

PASHA Bank Azerbaycan’ın önde gelen kurumsal bankalarındadır. 2007 yılında kurulmuş olan bankamız, büyük şirketlerden KOBİ ölçeğindeki işletmelere yatırım bankacılığı, ticaret finansmanı ve varlık yönetimini de kapsayan bütün temel finansal hizmetleri sağlamaktadır. Banka özellikle tarım, inşaat ve perakende gibi Azerbaycan’ın ekonomisini çeşitlendirmeye yardımcı petrol dışı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerle yakın çalışmaktadır.

PASHA Bank Azerbaycan’ın en yüksek özsermayeye sahip özel bankasıdır ve sahip olduğu varlıklarla beş en büyük bankası arasında yer almaktadır. 1 Temmuz 2014 itibariyle, özsermayesi AZN 333 milyonu bulurken banka varlıkları AZN 986 milyon’u geçmiştir. Bankanın finansal rakamlarına dair daha detaylı bilgiye kurumsal internet sitesinin “Finansal Raporlar” bölümünden ulaşılabilir.

PASHA Bank’ın merkezi Bakü’dedir ve Azerbaycan genelinde dokuz adet iş merkezine sahiptir. 2013 yılında, Gürcistan’da ve 2014 yılında Türkiye’de ilk ofislerimizi açtık. Uzun vadeli bölgesel vizyonumuz bölgenin en canlı piyasaları olan Bakü, Tiflis ve İstanbul arasında hızla artan ticaret ve işlemleri kolaylaştıracak, birbirleriyle bağlantılı bankacılık işlemlerini oluşturmayı öngörmektedir.

Ülkemizde en iyi performansa sahip ve en güvenilir banka olmak için uğraş vermekteyiz ve çalışmalarımız uluslararası takdir görmekte olup, “EMEA Finance Magazine” tarafından 2011, 2012 ve 2013 yılında Azerbaycan’ın En iyi Yatırım bankası ödülünü almıştır. EMEA Finance Magazine tarafından 2013 Avrupa Bankacılık ödüllerinden “En iyi Kurumsal Sorumluluk Programı” ödülünü de kazanmıştır. İlave olarak, özel bankacılık bölümümüz olan PASHA Özel Bankacılık World Finance Magazine tarafından “2013 yılı Azerbaycan’ın en iyi Özel Bankası” ödülünü kazanmıştır.

Uluslararası bankacılık endüstrisinde tanınılırlığına ek olarak, PASHA Bank uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından verilen güçlü ratinglere sahiptir. Standard & Poor's tarafından Bankaya uzun dönemli 'BB-' ve kısa vadeli istikrarlı görünümlü 'B' rating notu verilmiştir. Bu rating notu Azerbaycan’da faaliyet gösteren %100 yerli sermayeli bir bankaya verilen en yüksek ve Azerbaycan’da özel bankalar içinde ikinci en iyi nottur. Fitch Ratings PASHA Bank’a uzun vadeli yabancı para cinsinden istikrarlı görünümlü “Issuer Default Ratings (IDRs)” 'B+' notu vermiştir.

Bugün, PASHA Bank 300 kişiden meydana gelen uluslararası bir ekiptir. Ekibimizin üyeleri 14 farklı yabancı dil konuşmaktadır. Bankamızı bölgenin en büyük finansal kurumlarından biri haline getirmek ve halihazırda sunmakta olduğumuz hizmetleri ve uluslararası standart ürünlerimizi iyileştirmek için devamlı çalışmaktayız.

Perakende bankacılık, sigortacılık, inşaat ve inşaat malzemeleri ve turizmin dahil olduğu çok çeşitli sektörlerde varlıklara sahip olan Azerbaycan merkezli PASHA Grup’un bir parçasıyız. Azerbaycan’ın en genç fakat büyük bankasından biri olarak, finansal ve teknolojik yenilikleri takip etmekteyiz. Müşterilerimize mümkün olan en iyi hizmeti vermeyi güvence altına almak adına piyasa trendlerinin önünde yer almak ve uluslararası tecrübe ve en gelişmiş teknolojiyi uyarlamak için çok çalışmaktayız.

PASHA HOLDİNG LLC HAKKINDA

2006 yılında kurulan PASHA Holding; etkin yönetim, güçlü kurumsal yönetişim ve basiretli yatırım kararlarının sağlam temelleri üzerine işlerini kurmuştur. PASHA Holding, gelişen Azerbaycan ekonomisinin temel direkleri olan bankacılık, sigorta, inşaat, gayrimenkul geliştirme ve turizm sektörlerine iştirakleri aracılığıyla yatırım yapmaktadır.
PASHA Holding, Azerbaycan'ın en büyük yatırım şirketlerinden biridir. PASHA Holding'in faaliyetleri, Kasım 2006'daki kuruluş tarihinden itibaren birkaç yıl içinde, geniş bir yelpazede üretim ve finans alanlarını kapsamıştır. Holding halen sigorta, bankacılık, inşaat, turizm ve diğer sektörlerde faaliyet göstermektedir. PASHA Holding iş dünyasındaki pozisyonlarını bugün de güçlendirmeye devam etmektedir. PASHA Holding yatırım grubunun yatırım portföyü, hakim hisseler ve azınlık hisseleri içeren özel sermaye yatırımlarından oluşmaktadır.

İş faaliyetlerinde sürdürülebilir kalkınmayı amaçlayan yönetim ilkelerini uygulayan PASHA Holding, kurumsal yönetimin rolü ve önemine büyük değer vermektedir. PASHA Holding LLC, iş birimleri aracılığıyla bankacılık, sigortacılık, inşaat, turizm ve gayrimenkul sektörlerinin gelişimine yatırım yapmaktadır.

31 Aralık 2017 itibariyle PASHA Holding'in toplam aktif büyüklüğü yaklaşık 4,8 milyar ABD Doları seviyesinde gerçekleşirken, sermayesi yaklaşık 1 milyar ABD Doları'na ulaşmıştır (denetlenen UFRS finansal tabloları ve USD/AZN 1.7001 oranındaki döviz kuruna dayalı olarak). Grup üç ülkede faaliyet göstermektedir: İlk coğrafi genişlemesinin olduğu Gürcistan'ı Türkiye izlemiştir. Grup içindeki toplam çalışan sayısı 4.200'ü aşmaktadır.