Genel Müdür Mesajı

 
Yazdır
 

Değerli Paydaşlarımız,

Yılın üçüncü çeyreğinde Türk Lirası, ABD Doları karşısında 5.60-5.80 bandında oldukça sakin bir seyir izlerken yıllık enflasyon ise Eylül sonu itibariyla %9.26 seviyesine kadar geriledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ikinci çeyrek sonrasında 3 defa faiz indirimine giderek toplamda 1000 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirdi ve politika faizini %14.00 seviyesine indirmiş oldu. Nispeten sakin geçen yaz aylarının sona ermesiyle, son çeyrekte dışarda ABD-Çin ticaret savaşı, Brexit, küresel büyüme endişeleri, ABD ve Avrupa Merkez Bankaları’nın aksiyonları içeride ise jeopolitik gelişmeleri takip etmeye devam edeceğiz. TCMB’nin yıl sonuna kadar politika faiz oranında ilave 200 -250 baz puanlık indirim yapmasını bekliyoruz. Yıl sonu enflasyon rakamının ise %12 - %13 bandında oluşmasını öngörüyoruz.

PASHA Bank olarak, üçüncü çeyrekte de yurt içinde bono ihraçlarımızı sürdürmeye ve uzun vadeli yabancı kaynaklarımızı çeşitlendirmeye devam ettik.

2019 yılı üçüncü çeyrek sonu itibariyle 17.3 milyon TL kar elde ettik. Aktif büyüklüğümüz 1,605 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Kiralama işlemlerinden alacaklar da dahil olmak üzere toplam nakdi ve gayri nakdi kredi büyüklüğümüz karşılıklar öncesi 1,366 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, bu tutarın 1,055 milyon TL’lik kısmı nakdi krediler ve kiralama işlemlerinden alacaklardan oluşmaktadır.

Yılın son çeyreğinde beklentimiz, bankaların özellikle konut ve taşıt kredi faizlerinde indirime gitmesiyle beraber iç talebin canlanması ve büyümenin yukarı doğru ivmelenmesi yönündedir. Bankacılık sektörünün 2019 yılını da başarılı bir şekilde tamamlamasını temenni ediyorum.

Saygılarımla,

H. Cenk EYNEHAN
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi