Genel Müdür Mesajı

 
Yazdır
 

Değerli Paydaşlarımız,
 
Yılın ilk iki ayında Türk Lirası, ABD Doları karşısında 5.85-6.15 bandında oldukça sakin bir seyir izledi. Borsa İstanbul 100 endeksi 123,500 seviyelerine kadar yükselerek rekorlarını tazeledi. Ancak Mart ayında yeni tip corona virüsün Çin’in ardından Avrupa’da da hızla yayılması ve petrol fiyatlarındaki sert düşüşler ile beraber artan global resesyon endişeleri, FED’in ve ardından diğer merkez bankalarının olağanüstü toplantılarla faiz indirimlerine gitmesine neden oldu. ABD’de de etkisini gösteren virüs salgını sonucu FED’in ve pek çok merkez bankasının piyasaya ihtiyacı olan likiditeyi sağlayacağı yönündeki açıklamaları küresel piyasaları henüz rahatlatamadı. Mart ayının ortalarından itibaren ülkemizde de görülen virüsle beraber Türk Lirası’nın dolar karşısında 6.70 seviyesini ve borsanın 85,000 seviyelerine kadar gerilediğine şahit olduk. Türkiye Cumhuriyet Merkez toplamda 225 baz puan indirime gitti ve piyasaya ek likidite imkanları sundu. TCMB’nin yılın ikinci çeyreğinde de faiz indirimlerine devam edeceğini ve likidite imkanlarını daha da genişleteceğini düşünüyoruz.
 
PASHA Bank olarak, 2020 yılı birinci çeyrek sonu itibarıyla 8.5 milyon TL kâr elde ettik. Aktif büyüklüğümüz 1,900 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Kiralama işlemlerinden alacaklar da dahil olmak üzere toplam nakdi ve gayrinakdi kredi büyüklüğümüz karşılıklar öncesi 1,651 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, bu tutarın 1,298 milyon TL’lik kısmı nakdi krediler ve kiralama işlemlerinden alacaklardan oluşmaktadır.
 
Virüsün ne zaman ve ne şekilde yok edileceğini bilememekle beraber, olumlu görüşlere dayanarak yaz aylarından itibaren bu durumun normalleşmeye başlayacağını umuyorum. Türkiye yılsonu enflasyonunun %8 -%8.5 bandında, büyümenin ise virüsün etkisine bağlı olarak ikinci ve üçüncü çeyreklerde hız kesmesini ancak son çeyrekte tekrar yukarı yönlü hareketine kaldığı yerden devam etmesini bekliyorum. Bankacılık sektörünün bu zorlu başlayan 2020 yılını da başarılı bir şekilde tamamlayacağına inanıyorum.  

Saygılarımla,

H. Cenk EYNEHAN
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi