Genel Müdür Mesajı

 
Yazdır
 

Yılın üçüncü çeyreğinde,  politik ve makroekonomik  gelişmelerle  hem gelişmekte olan piyasalar hem Türk finansal piyasaları dalgalı bir seyir izledi. Türk Lirasının döviz karşısındaki hızlı değer kaybı ve enflasyonun yukarı ivmelenmesiyle, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası sıkı para politikası duruşunu sürdürdü ve politika faizinde 625 baz puanlık artışa giderek haftalık repo faizini 24% e yükseltti. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan üç yıllık Yeni Ekonomik Program ve Enflasyonla Topyekün Mücadele hareketleri, piyasalar tarafından olumlu algılandı ABD ile diplomatik ilşkilerin normalleşme sürecine girmesi, bankaların sendikasyon kredilerini yenilemesi ve TL varlıklarının aşırı ucuz seviyelere gelmesiyle, Eylül ayının ortalarından itibaren yabancıların risk iştahında artışlar gözlemlendi. Türkiye’nin risk primi gerilerken, Türk Lirası, dolara karşı kayıplarını kısmen geri aldı. Avrupa ve ABD Merkez Bankaları’nın toplantıları ve söylemleri takip edilmeye devam edilirken, ABD Merkez Bankası FED,  Eylüll ayında 25 baz puanlık bir faiz arttırımı daha gerçekleştirdi.

PASHA Bank olarak 2018 yılı üçüncü çeyrek sonu itibariyle 23 milyon TL kâr elde ederek sürdürülebilir kârlılık hedefimizi korumaya, ürün çeşitliliğimizi arttırmaya ve kaynaklarımızı çeşitlendirmeye devam ettik. Aktif büyüklüğümüz 1.6 milyar TL seviyesine ulaştı. Kiralama işlemlerinden alacaklar da dahil olmak üzere toplam kredi ve alacak büyüklüğümüz karşılıklar öncesi 1,432 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, bu tutarın 926 milyon TL’lik kısmı nakit krediler ve kiralama işlemlerinden alacaklardan oluşmaktadır.

Yılın son çeyreğine girerken Türk ekonomisinin, gerek parasal gerek maliye politikalarında atılan adımlar ve alınan tedbirlerle daha ılımlı bir seyir izlemesini bekliyorum. 2018 yılının geri kalanının da  tüm bankacılık sektörü için olumlu geçmesini temenni ediyorum.

H. Cenk EYNEHAN
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi