Genel Müdür Mesajı

 
Yazdır
 

Değerli paydaşlarımız,

Bankamızın 2015-2017 yıllarını kapsayan ilk üç yıllık strateji dönemini başarıyla tamamladık. Bu dönemi, sürdürülebilir kârlılık ve dengeli bir bilanço yönetimi ile gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarken, 2018 – 2020 yıllarını kapsayan ikinci dönem stratejimizi de yıl içerisinde tamamlayarak kendimize daha iddialı hedefler koyduk. Amacımız PASHA Bank’ı sektörün önemli oyuncularından birisi yapmaktır.

İlk üç yıllık dönemdeki stratejimiz, sektörlerinin önde gelen kurumlarına finansal kaynak sağlamanın yanı sıra ana bankacılık faaliyetlerinin her birini hayata geçirmekti. Enerji, maden ve inşaat sektörlerine proje finansmanı ile kaynak sağlarken, leasing, forfaiting ve alacak finansmanı işlemleriyle de reel sektöre desteğimizi sürdürdük. 2016 yılından itibaren yurt içinde gerçekleştirdiğimiz çeşitli vade ve tutarlardaki Türk lirası cinsinden bono ihraçlarına, 2017 yılında Azerbaycan’dan ihraç ettiğimiz ve ülkede yabancı bir kurumun gerçekleştirdiği ilk ihraç olan beş yıl vadeli Eurobond'umuzu da ekledik. Bu ihraçlarla, bankamızın sermaye piyasalarında bilinirliği artarken, fonlama kaynaklarımız çeşitlendi ve borçlanma vadelerimiz uzadı.

İlk  Birleşme ve Satın Alma işlemimizi de, birleşme ve satın alma projeleri açısından zorlu geçen bu dönemde gerçekleştirdik. 2017 yılında ise sektörün önde gelen bir finans kuruluşunun borçlanma aracı ihracına aracılık ederek sermaye piyasalarının gelişimine katkı sağlamayı sürdürdük. Önümüzdeki dönemde de borçlanma aracı ihraçlarına aracılık faaliyetlerimizi artıracak ve bir yatırım bankası olarak şirketlerin finansal kaynak yaratmasında aktif rol oynayacağız.

2017 yılını ekonomik açıdan değerlendirecek olursak, küresel piyasalar ve Türk ekonomisi açısından oldukça pozitif bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Hükümetin teşvikleri ve KGF desteğiyle kredilerdeki büyüme, ekonomimize önemli bir katkı sağlamıştır. Türkiye ekonomisinin 2017 yılını %7 civarında güçlü bir büyüme ile tamamlayacağını öngörüyoruz. Gelişmekte olan ülkelere para akışı bu yıl da devam ederken, borsalar yeni rekorlar kırdı. Borsa İstanbul da %50’ye varan rekor yükselişle yılı tamamladı. Enflasyon, kurdaki değer kaybı ve petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle yükselirken TCMB sıkı para politikası duruşunu korudu ve önümüzdeki yılda da enflasyon hedefi doğrultusunda bu politikasını sürdüreceğini düşünüyorum.

PASHA Bank olarak 2017 yılında 16 milyon TL kâr elde ederek sürdürülebilir kârlılık hedefimizi korumaya devam ettik. Aktif büyüklüğümüz, yılbaşına göre %76 oranında artarak 897 milyon TL’ye ulaştı. Bankamızın nakit ve gayrinakit kredi büyüklüğü toplamı 1 milyar TL üzerinde gerçekleşirken, bu tutarın 713 milyon TL’lik kısmı nakit krediler ve kiralama işlemlerinden alacaklardan oluşmaktadır.

2017 yılını Bankamızı dünya çapında bilinirliliğe taşıyan çok önemli bir ödülle taçlandırdık. PASHA Bank 2016 Yılı Faaliyet Raporumuz ile finansalları sanatla buluşturduk ve ARC Awards’ta “En İyi Fotoğraf” kategorisinde büyük ödüle layık görülerek “Dünya Birincisi” olduk.

Topluma ve sosyal paydaşlara sosyal ve kültürel konulardaki duyarlılığın ifade edildiği en değerli platformlardan biri olan sosyal sorumluluk projelerinde PASHA Bank ekibinden oluşan gönüllülerimizle, bu yıl biz de yer aldık. 2018 yılında da değerli çalışanlarımızın gönüllü katkılarıyla sosyal sorumluluk çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

2018–2020 dönemi stratejisi doğrultusunda ekonomimizi, ülkemize değer katacak yatırımlarla, uzun vadeli finansal ürünlerimiz, güçlü sermaye yapımız, birikimli insan kaynağımız ve gelişmiş alt yapımızla destekleyeceğiz.

Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye üçgeninde “akla gelen ilk Banka” olarak yapılacak ticareti ve yatırımları hizmet ve ürünlerimizle desteklemeye devam edeceğiz.

Bankamızın gelişimine tanıklık eden, gelişimini destekleyen ve yeni dönemde de bu önemli sürece katma değer sağlayacak ve bizi bir bütünün parçası olma yolunda destekleyecek değerli çalışma arkadaşlarıma, Yönetim Kurulu üyelerimize ve bize bu yolculukta eşlik eden müşterilerimize ve sermayedarlarımıza çok teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

H. Cenk EYNEHAN
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi