Genel Müdür Mesajı

 
Yazdır
 

Değerli Paydaşlarımız,
 
Yılın ikinci çeyreğinde, hızla yayılan koronavirüs vakaları nedeniyle, dünya genelinde ekonomik faaliyetler durma noktasına geldi. Merkez Bankaları piyasalara bol miktarda likidite enjekte ederken, hükümetler çeşitli destek paketleri sundular. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da ikinci çeyrekte toplamda 150 baz puan faiz indirimine giderek politika faizini %8.25’e kadar düşürdü. Mayıs ayı başında Türkiye’de salgın en üst seviyelere tırmanırken Dolar/TL kuru da 7.26 seviyesini test etti. Hükümetin sağladığı teşvik paketleri ve kamu bankalarının öncülüğündeki kredi faizlerindeki indirimler, aynı zamanda da vaka artış hızının azalmaya başlaması ile Haziran ayı ortalarından itibaren Borsa İstanbul öncülüğünde hem tahvil faizleri hem de döviz kurları düşüş eğilimine girdi. Son dönemde Dolar/TL 6.75-6.85 bandında stabil bir seyir izlerken, iki yıllık tahvil faizleri %9.00-%9.50 bandında hareket etti.
 
PASHA Bank olarak, 2020 yılı ikinci çeyrek sonu itibarıyla 11.1 milyon TL kâr elde ettik. Aktif büyüklüğümüz 2,023 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Kiralama işlemlerinden alacaklar da dahil olmak üzere toplam nakdi ve gayrinakdi kredi büyüklüğümüz karşılıklar öncesi 1,739 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken, bu tutarın 1,387 milyon TL’lik kısmı nakdi krediler ve kiralama işlemlerinden alacaklardan oluşmaktadır.
 
Türkiye ekonomisinin, yılın ilk çeyreğinde %4.5 oranında büyüme kaydetse de pandeminin etkisiyle ikinci çeyrekte küresel ekonomiye paralel olarak daralması beklenmektedir. Yaz aylarıyla beraber Dünya ekonomilerinin karantina önlemlerini gevşeterek normalleşmeye geçişleriyle piyasalarda son dönemde yeniden hareketlilik görülmeye başladı. Türkiye yılsonu enflasyonunun %9.0 -%9.5 bandında, ekonomik büyümenin ise virüsün etkisine bağlı olarak son çeyrekte tekrar yukarı yönlü hareket etmesini bekliyorum. Türk ekonomisinin ve Bankacılık Sektörünün bu zorlu sürecin de üstesinden geleceğine inanıyorum.  

Saygılarımla,

H. Cenk EYNEHAN
Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi